Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym

//Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym

Prezydent Andrzej Duda 5 grudnia 2017 r., w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, wygłosił orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym, inaugurując w ten sposób obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obrady połączonych izb parlamentu otworzył w obecności marszałka Stanisława Karczewskiego marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Obecni byli także m.in. premier Beata Szydło, ministrowie, szefowie Kancelarii Sejmu i Senatu – Agnieszka Kaczmarska i Jakub Kowalski, byli premierzy i byli marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszych instytucji państwowych, korpusu dyplomatycznego, środowisk kombatanckich.

„Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie z jednej strony okazją do namysłu nad przeszłością, ale z drugiej strony chciałbym, aby był też istotną cezurą. Momentem ważnym z punktu widzenia naszej przyszłości, naszej drogi ku nowym czasom” – mówił prezydent. Podkreślił, że po 100 latach od odzyskania niepodległości o narodzinach, rozwoju i końcu II Rzeczypospolitej dyskutujemy dziś spokojniej, z większą dozą obiektywizmu. Dzięki temu możemy pełniej korzystać z doświadczeń Polaków z tamtego okresu. „Uczymy się na ich sukcesach. Podziwiamy ich wielką wizję, ich rozmach, ofiarność i odwagę, ale także analizujemy ich porażki, niedostatki i wszystkie stracone szanse” – zaznaczył prezydent Andrzej Duda. „Czynimy tak, bo potrafimy czerpać siłę i inspirację z każdego zrządzenia losu, bo umiemy przezwyciężyć każdą trudność, bo jesteśmy narodem silnym, dumnym i wytrwałym” – podkreślił.

 

2017-12-05T18:09:10+01:0005.12.2017|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystająć z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką RODO POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda