Wicemarszałek Seweryński spotkał się z senatorem Hirofumi Nakasone

//Wicemarszałek Seweryński spotkał się z senatorem Hirofumi Nakasone

Wicemarszałek Seweryński spotkał się z senatorem Hirofumi Nakasone

Wicemarszałek Michał Seweryński spotkał się 8 września 2017 r. w Senacie z senatorem Hirofumi Nakasone, przewodniczącym japońsko-polskiej grupy parlamentarnej w Izbie Radców Parlamentu Japonii. Tematem spotkania były tradycyjnie dobre stosunki polsko-japońskie, a także sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

W spotkaniu uczestniczyli senator Robert Dowhan, wiceprzewodniczący senackiej polsko-japońskiej grupy parlamentarnej, i senator Marek Rocki, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, oraz ambasador Japonii w Polsce Shigeo Matsutomi.

Wicemarszałek Seweryński wysoko ocenił relacje bilateralne, przypominając o przypadającej w tym roku 60. rocznicy odnowienia stosunków polsko-japońskich oraz o podpisanym w maju br., podczas wizyty w Japonii ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, „Planie Działania na lata 2017-2020”, dokumencie wdrażającym partnerstwo ustanowione w 2015 r.

Senator Nakasone podzielił pogląd, że stosunki polsko-japońskie rozwijają się dobrze w wielu dziedzinach, przywołując jako przykład wzrost ruchu turystycznego związany z uruchomieniem bezpośrednich połączeń lotniczych. Podkreślił, że Polska jest od lat obiektem zainteresowania Japończyków ze względu na ciekawą kulturę. Jego zdaniem, nasz kraj jest ważnym partnerem dla Japonii z geopolitycznego punktu widzenia. Przypomniał, że działa u nas około 300 japońskich firm, które zatrudniają około 40 tys. pracowników, przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki. Wskazał na nowoczesne technologie energetyczne i reaktory wysokotemperaturowe jako potencjalny przedmiot współpracy z Polską.

Wicemarszałek Senatu poruszył problem napięcia na Półwyspie Koreańskim, związanego z próbami nuklearnymi Korei Północnej. „Doceniamy odpowiedzialną politykę Japonii, prowadzoną przez to światowe mocarstwo, która jest dla nas gwarancją, że pokój zostanie utrzymany, mamy do tej zdroworozsądkowej polityki zaufanie” – powiedział. Poinformował, że politycy w Polsce są zgodni co do zagrożenia, które niesie ze sobą awanturnictwo Korei Północnej i że podzielają opinię, iż tylko wspólna postawa międzynarodowa może przynieść sukces w tym względzie. „Dziś nie ma takich obszarów na świecie, gdzie konflikt może być wyizolowany i nie oddziaływać na resztę świata” – powiedział Michał Seweryński. Dodał, że Polska preferuje dialog dyplomatyczny na rzecz utrzymania pokoju i stabilizacji. „Chcemy, żeby Japonia rozwijała się pomyślnie jako nasz cenny partner”- zadeklarował.

Senator Nakasone, mówiąc o priorytetach japońskiej polityki zagranicznej, podkreślił twardą linię wobec Rosji w związku z aneksją Krymu, utrzymywanie sankcji dla tego kraju i wsparcie dla Ukrainy. Jego zdaniem, jeśli będzie międzynarodowe przyzwolenie na działania Rosji, również Chiny mogą zdecydować się na działania siłowe, zwłaszcza że zbroją się na ogromną skalę od wielu lat i próbują dominować w regionie. Zwrócił uwagę na to, że wielokrotnie podejmowano próby dialogu z Koreą Północną, lecz państwo to nie dotrzymywało uzgodnień. Uważa on, że powinno się wywrzeć międzynarodową presję na KRLD, a zwłaszcza Chiny i Rosja – jako partnerzy tego kraju – powinny przyczynić się do wypracowania sposóbu rozwiązania konfliktu. Wyraził opinię, że cały świat powinien się zjednoczyć przeciw Korei Północnej.

Hirofumi Nakasone, 1945, ukończył studia biznesowe i handlowe na uniwersytecie w Keio. Był asystentem premiera i sekretarzem przewodniczącego partii Liberalno-Demokratycznej, gdy jego ojciec Yasuhiro Nakasone był premierem (1986). W 1990 r. wybrany został po raz pierwszy do Izby Radców (od tego czasu uzyskiwał reelekcję w 1992, 1998, 2004 i 2010 r.). W partii LDP jest aktywny od 1990 r., sprawując liczne funkcje partyjne. Kilkakrotnie zajmował stanowiska ministerialne, był wiceministrem handlu zagranicznego i przemysłu, ministrem edukacji, badań naukowych, sportu i kultury i komisarzem agencji badań naukowych i technologii. Ostatnie stanowisko ministerialne sprawował w 2010 r. jako minister spraw zagranicznych w gabinecie Taro Aso. Jest prezesem ogólnego zgromadzenia senatorów LDP w Izbie Radców. Jako senator jest członkiem Komitetu ds. Środowiska i członkiem Komisji ds. Konstytucyjnych. W lutym 2015 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP jako wielki przyjaciel Polski, inicjator wielu cennych projektów polsko-japońskich.

 

2017-09-08T17:49:07+02:0008.09.2017|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystająć z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką RODO POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda