Uroczyste przekazanie przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej Węgrom.

//Uroczyste przekazanie przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej Węgrom.

Uroczyste przekazanie przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej Węgrom.

Wraz z końcem czerwca dobiegła końca polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Kolejne 12 miesięcy będzie należeć do Węgrów. 29 czerwca w Zamku Królewskim na Wawelu marszałek Sejmu Marek Kuchciński podsumował polskie przewodniczenie V4 w wymiarze parlamentarnym i przekazał prezydencję László Kövérowi, przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier. Jako symbol, strona węgierska otrzymała od Marszałka Dzwon Prezydencji Parlamentarnej.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w Katedrze na Wawelu, w której oprócz przewodniczących parlamentów wzięła udział delegacja polskich posłów i senatorów, wysokich rangą urzędników państwowych, a także przedstawicieli samorządów. W Katedrze licznie stawili się także uczestnicy Narodowej Pielgrzymki Węgrów, którzy wypełnili szczelnie świątynię. Po Mszy Św. Marszałek Sejmu razem z przewodniczącym parlamentu Węgier złożyli wiązanki pod nagrobkami Stefana Batorego oraz Jadwigi Andegaweńskiej. Następnie politycy oddali hołd Parze Prezydenckiej śp. Lechowi i Marii Kaczyńskim.

Uroczystości przekazania prezydencji w Grupie odbyły się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego. Po odegraniu hymnów obu państw, marszałek Sejmu podsumował ostatni 12 miesięcy zaangażowania Polski w budowanie i rozwijanie współpracy na linii Warszawa -Budapeszt – Praga – Bratysława. Następnie Marek Kuchciński przekazał przewodniczącemu Kövérowi symboliczny dzwon. – Ostatnie 12 miesięcy to czas intensywnej współpracy. Nie tylko w zakresie polityki i parlamentaryzmu, ale też kultury, nauki i sportu. To był szereg przedsięwzięć, w których zawsze mogliśmy liczyć na naszych przyjaciół Węgrów – podkreślił Marszałek Sejmu.

2017-06-29T17:44:43+02:0029.06.2017|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystająć z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką RODO POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda