Wicemarszałek Seweryński i irański wiceminister spraw zagranicznych optymistycznie o perspektywach współpracy

//Wicemarszałek Seweryński i irański wiceminister spraw zagranicznych optymistycznie o perspektywach współpracy

Wicemarszałek Seweryński i irański wiceminister spraw zagranicznych optymistycznie o perspektywach współpracy

Wicemarszałek Senatu Michał Seweryński spotkał się 26 kwietnia 2017 r. w Senacie z delegacją irańską, na czele której stał Madżid Tacht Rawanczi, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich i amerykańskich Islamskiej Republiki Iranu. Spotkanie zdominowały wątki historyczne i perspektywy współpracy polsko-irańskiej.

Obecny był ambasador Iranu w Polsce Ramin Mehmanparast.

Wicemarszałek Seweryński podzielił się z uczestnikami spotkania refleksją, że stosunki dyplomatyczne między oboma krajami weszły już w szósty wiek i że jest to powód do prawdziwej dumy. Przypomniał, że w bieżącym roku obchodzimy 75. rocznicę niezwykłego wydarzenia, jakim było przyjęcie przez Iran 120 tys. Polaków, którzy dzięki temu mogli opuścić Związek Sowiecki. W ten sposób została ocalona armia generała Władysława Andersa, a wraz z nią rzesze cywilów. Wicemarszałek Senatu poinformował przy tym, że w gronie senatorów obecnej kadencji znalazła się córka generała Anna Maria Anders. Michał Seweryński podkreślił, że Iran jest nie tylko liderem regionalnym, ale także ważnym krajem świata. Wzbudza on znaczne zainteresowanie w Polsce, czego odzwierciedleniem jest fakt istnienia Polsko-Irańskiej Grupy Parlamentarnej, do której należy 25 parlamentarzystów. „Dowodzi to, że nasze uczucia i sympatie są po stronie tego kraju, który będzie odgrywał coraz większą rolę polityczną” – powiedział wicemarszałek Senatu. Dodał, że spodziewana jest wizyta w Polsce szefa Islamskiego Zgromadzenia Konsultacyjnego.

„Mimo że nasze państwa przeżywały wzloty i upadki, nasza przyjaźń pozostała niezmienna” – uważa wiceminister Madżid Tacht Rawanczi. Wspomniał on, że delegacja znalazła czas, aby zobaczyć tablicę wyrażającą wdzięczność dla narodu irańskiego za pomoc udzieloną polskim zesłańcom ewakuowanym z ZSRR w 1942 r., którym udało się dotrzeć wraz z żołnierzami gen. Władysława Andersa do Persji. Wyraził przekonanie, że ta niezwykła karta naszej wspólnej historii to kapitał, który przyczynia się do rozwoju dobrych relacji, zwłaszcza że jest wiele nowych obszarów, w których można skutecznie współpracować. Zwrócił uwagę na energetykę, tradycyjne i odnawialne źródła energii, ale także transport, przemysł stoczniowy i wymianę naukową.

Według wicemarszałka Senatu, w ostatnich latach dynamicznie rosną obroty handlowe między Polską a Iranem. Podkreślił on, że warto uwzględnić przy tym konieczność dywersyfikacji dostawców energii, którą zakłada polski rząd. Mówił również o dużym potencjale wymiany turystycznej, zwłaszcza w kontekście niepewnej sytuacji w rejonie Morza Śródziemnego. Wspomniał o możliwościach wymiany studentów i oferowaniu przez polskie uczelnie nauczania w języku angielskim.

Irański wiceminister spraw zagranicznych wyraził zainteresowanie współpracą w dziedzinie w biotechnologii i nanotechnologii. Poinformował, że jego kraj jest także zainteresowany współpracą w dziedzinie sektora bankowego, jako że sektor ten ucierpiał w wyniku sankcji. W odpowiedzi wicemarszałek Seweryński powiedział, że bardzo ważnym kierunkiem polityki obecnego rządu jest repolonizacja sektora bankowego, który jest zdominowany przez obce banki. Według niego, Polska zmierza w tym kierunku, aby banki były bardziej otwarte i decydowały o sobie. Dodał, że rozwój naszej gospodarki i wzrost dochodów sektora budżetowego daje nadzieję na repolonizację w wielu dziedzinach.

Madżid Tacht Rawanczi, 1958, ukończył inżynierię lądową i wodną na Uniwersytecie Kansas oraz międzynarodową ekonomię polityczną na Uniwersytecie Fordham (USA), jest doktorem nauk politycznych Uniwersytetu w Bernie. Jego kariera zawodowa jest związana głównie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Był m.in. wicedyrektorem Departamentu Organizacji Międzynarodowych, dyrektorem Departamentu Narodów Zjednoczonych, ambasadorem i zastępcą stałego przedstawiciela Iranu przy ONZ, doradcą ministra spraw zagranicznych, ambasadorem Iranu w Szwajcarii i Lichtensteinie. Był również wicedyrektorem w wydawnictwie „Encyklopedii Współczesnego Politycznego Islamu


Źródło:
http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,9639,wicemarszalek-sewerynski-i-iranski-wiceminister-spraw-zagranicznych-optymistycznie-o-perspektywach-wspolpracy.html

2017-04-26T17:39:22+02:0026.04.2017|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystająć z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką RODO POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda