Obchody 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu.

Obchody rozpoczęły się od przejmującego widowiska artystycznego, przygotowanego przez Wieluński Dom Kultury. O godz. 4.40, jak co roku, w mieście zawyły syreny alarmowe. Symboliczny wymiar miało przekazanie „ognia pokoju i pojednania” przez młodzież biorącą udział w Biegu Pamięci z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem do Wielunia. To właśnie m.in. z lotniska w Polskiej Nowej Wsi 1 września 1939 r. samoloty Luftwaffe podrywały się do ataku na Wieluń. Pochodnię przekazano sztafecie biegowej z Ostrzeszowa, Burzenina i Sieradza.

Wieluńskie uroczystości tradycyjnie odbyły się na ulicy Piłsudskiego, w miejscu, gdzie do czasów wojnennych znajdował się szpital pw. Wszystkich Świętych. Był to jeden z pierwszych obiektów, na które spadły hitlerowskie bomby. 1 września 1939 r. lotnicy Luftwaffe przypuścili kilka zmasowanych ataków na bezbronne miasto. Przyjmuje się, że zginęło 1.200 osób. Trzy czwarte miejskiej zabudowy legło w gruzach. W mieście nie stacjonowało wojsko, nie było też obiektów o strategicznym znaczeniu

„Zbombardowanie śpiącego miasta to nie jest wojna. To jest barbarzyństwo i bandytyzm ” – Andrzej Duda

Po obchodach odbyło się śniadanie z Wieluńskimi strukturami Prawa i Sprawiedliwości a następnie z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą w których prof. Michał Seweryński brał udział.

01
Wrzesień
2017